Kaip išsirinkti? - Factory By Ribas Kaip išsirinkti? - Factory By Ribas

Kaip išsirinkti?

Brangakmenių pradžiamokslis arba kaip pirkti deimantus

Šiame gide Jus trumpai supažindinsime su deimantais ir atskleisime keletą paslapčių, kaip neapsigauti įsigyjant šiuos nuostabius brangakmenius. Deimantų vertė ir grožis dažniausiai vertinamas „4 C“ taisykle (angliškai – Cut, Clarity, Color, Carat). Tai  deimanto briaunavimas, švarumas, spalva ir svoris. Šios 4 pagrindinės charakteristikos apibūdina deimantą ir padeda lengviau išsirinkti norimą papuošalą su brangakmeniu.

Deimanto svoris karatais

Deimanto svoris yra vertinamas karatais, tačiau tai tikrai nėra pati svarbiausia charakteristika renkantis deimantą. Įdomu, jog karatais matuojamas ne deimanto dydis, o masė. Profesionaliai briaunuotas deimantas, net ir nedidelis, gali atrodyti gerokai didesnis, nei prastesnio apdorojimo, bet daugiau karatų sveriantis deimantas. Labai geras deimanto briaunavimas leidžia didesniam šviesos kiekiui praeiti pro viršutinę brangakmenio briauną, todėl jis ir atrodo optiškai didesnis, skirtingai nei prastai apdirbtas brangakmenis, kuris netgi gali optiškai sumažinti tikrąją deimanto masę.

Taigi, renkantis deimantus pirmiausia patariame atkreipti dėmesį į briaunavimą, spalvą ir švarumą, o karatų kiekį rinktis pagal turimą biudžetą.

Deimanto briaunavimas

Deimanto spindesys yra sukuriamas šlifavimo ir briaunavimo pagalba. Briaunavimas yra skirstomas į 5 tipus:

  • Idealus briaunavimas (excellent cut)
  • Labai geras briaunavimas (very good cut)
  • Geras briaunavimas (good cut)
  • Vidutinis briaunavimas (fair cut)
  • Blogas briaunavimas (poor cut)

Idealaus briaunavimo deimantų rinkoje yra labai nedaug vos 3%, o daugiausia parduodama vidutinio briaunavimo deimantų (apie 35%). Net 25% rinkoje esančių deimantų sudaro blogo briaunavimo briliantai. Tai reiškia, kad tokie deimantai blogai atspindi šviesą, neblizga, todėl ir jų vertė yra gerokai mažesnė.

Deimanto forma

Deimantą nušlifavus yra sukuriamas briliantas. Briliantai gali būti skirtingų formų, tačiau populiariausi ir dažniausiai pasitaikantys yra tokių formų:

Deimanto spalva

Deimanto spalva varijuoja nuo visiškai baltos iki geltonos arba net rudos. Nepatyrusiai akiai gali būti sunku nustatyti deimanto atspalvius, todėl prieš perkant deimantą būtina pasikonsultuoti su deimantų specialistu – gemologu.

Nors įprasti deimantai yra baltos spalvos, tačiau gamtoje randami ir kur kas retesni spalvoti deimantai. Šių deimantų vertė ir grožis priklauso ne tik nuo
„4 C“ taisyklės, bet ir nuo spalvos sodrumo. Kuo spalva ryškesnė ir intensyvesnė  tuo deimantas vertingesnis ir išskirtinis. Rečiausios deimantų spalvos  raudona, mėlyna ir rožinė. Spalvotų deimantų vertė žymiai viršija baltų deimantų vertę, o ir jų paklausa kasmet tik auga. Deja, į deimantų rinką patenka ir natūralūs deimantai, kurių spalva yra pakeista dirbtiniu būdu.

Tokių deimantų vertė yra pakankamai žema, nes tik natūralūs spalvoti deimantai yra vertingi. Deimanto charakteristikas ir natūralumą patvirtina deimanto sertifikatas, išduodamas pasaulyje pripažintose brangakmenių laboratorijose. Lietuvoje šią funkciją atlieka Lietuvos prabavimo rūmai. Pirkti papuošalus, kurie neturi prabavimo rūmų sertifikato, nerekomenduojame.

Deimanto švarumas

Labai svarbu suprasti, kad kiekvienas deimantas yra savaip unikalus ir netobulas, tačiau tai ir sukuria jo išskirtinį grožį ir savitumą. Deimantų ydos vadinamos inkliuzais, intarpais. Priklausomai nuo to, kiek tokių nešvarumų yra brangakmenyje, priklauso ir jo vertė. Žinoma, vertingiausi yra ypatingo skaidrumo ir švarumo deimantai. Svarbu žinoti, kad būtent šią savybę yra ypatingai sudėtinga patikrinti perkant brangakmenius internetu.

Patarimai renkantis deimantus

Jei svarstote įsigyti brangakmenius pirmiausia siūlome pasikonsultuoti su profesionaliu gemologu ar parduotuvės specialistu, taip geriau suprasite, kokios kokybės ar dydžio deimantus galėsite įsigyti už turimą biudžetą, gausite patarimų, kaip neapsigauti. Visgi, nemažai sintetinių ar blogos kokybės deimantų patenka į deimantų rinką ir apgaule yra parduodami už gerokai didesnes sumas nei yra verti. Tam, kad neapsiriktumėte, visuomet iš pardavėjo reikalaukite deimanto sertifikato, kuriame bus nurodomos svarbiausios charakteristikos, bei pardavimo kvito. Nors sertifikate yra nurodomos visos svarbiausios deimanto savybės, tačiau sertifikatą, tiksliai atitinkantį konkretaus brangakmenio charakteristikas, pirkėjas gali gauti tik pirkdamas jį iš patikimų pardavėjų. Taip pat labai svarbu, kad akmuo nebūtų „gydytas” lazeriniu būdu, pildytas silikonu ar dirbtiniu būdu pakeista jo spalva, iš esmės kad prie jo nebūtų prisilietusi žmogaus ranka, gerinant deimanto kokybę.

Nepamirškite, kad visi deimantai yra savitai gražūs, tik jų vertė skiriasi! Susipažinę su deimantų savybėmis galėsite būti tikri, kad Jūsų sumokėta papuošalo kaina atitinka jo vertę.